בית ספר קורצ'אק – רמת גן

בית הספר 'יאנוש קורצ'אק' ברמת גן ממשיך להיות עמוד האש לפני מחנה מערכת החינוך, בכל הקשור לטיפול והתייחסות לבעלי חיים. פרויקט, כמו זה האחרון שהוקם שם, ספק אם תתקלו בו בעוד מקום. לתפארת מדינת ישראל.

שרון חכים – עיתון חי

אין זו הפעם הראשונה בה אנו מארחים את בית הספר יאנוש קורצ'ק מרמת גן בעיתוננו. בבית ספר זה, כפי שתקראו מיד, פועלת מערכת חינוך המנסה לחבר בין התלמיד לסביבה בה הוא חי וזה כולל כמובן את הסביבה הירוקה, קרי טבע ובעלי חיים. לא אחת זכו אנשי ותלמידי בית הספר בפרסי הוקרה מטעם המדינה, משרד החינוך או עיריית רמת גן ובמקום לנוח על זרי הדפנה הם המשיכו קדימה.
בעבר כתבנו אודות פרויקט איכות הסביבה בבית הספר 'יאנוש קורצ'אק' ברמת גן, פרויקט שנקרא "איכות חיים עם יצורים אחרים", ואשר היווה בסיס לתחילתה של דרך המבוססת על כבוד ושמירה על איכות הסביבה ועל בעלי החיים. מאז חלפה לה כמעט שנה, שנה בה המשיכו מנהלת ומורי בית הספר להטמיע את האהבה לסביבה בכל המישורים, שנה בה הוקמה בבית הספר פינת חי מעולם אחר.

הכל מתחיל מלמעלה
אירנה גביזון, מנהלת בית הספר, מעידה כי גם השנה הורכבה התוכנית הלימודית בבית הספר, על אותו רציונל כנו בשנים עברו, בו ניתן דגש למציאת הייחוד בכל ילד, מתן אהבה לכל אחד מהתלמידים ומענה לצורכיהם. משנצבר ניסיון בשנה שעברה, השנה הועברה התוכנית בצורה יותר מקצועית ומהנה.

 

הדגש השנה היה על פינת החי בבית הספר.
פינה שחשיבותה ידועה ושעד לא מזמן תפסה את מקומה בקומה העליונה של בית הספר. הפינה הייתה פעילה ביותר, אולם מספר מגבלות, גרמו לאירנה לערוך את המהפך. בסוף הכתבה האחרונה שערכנו בעיתון, ציינו כי פינת החי שהוצבה אז בקומה העליונה של בית הספר, עתידה לעבור בקרוב לכניסת בית הספר.

אירנה מסבירה: "פינת החי הייתה בסדר, ולמרות זאת החלטנו לשדרג אותה – הריח, הפחד מאלרגיות, וחוסר ניצול שטח הפרוזדור שהקיף אותה, גרם לי לחשוב על שינוי".
תחילה היה זה בגדר רעיון, רעיון שאט אט הפך ליוזמה ברוכה.
תחת עמודי בית הספר נמצא שטח ריק, שיכול היה להתאים בדיוק למטרה.
התנאי היחיד שהתנה אבי קרן צבי, ממקימי פינת החי הקודמת ומקים פינת החי הנוכחית, היה, שהכניסה לפינת החי החדשה, תהיה דרך בית הספר ולא דרך כניסה צדדית או אחורית. מתכננים ומהנדסי בניין שהגיעו וערכו בדקה כללית באזור הודיעו כי הדבר אפשרי ואחרי זה, כל שנותר היה הוא להתחיל במלאכה.

תחילה פנתה אירנה לגיוס ועד ההורים, ששמחו מאוד לרעיון, משם פנתה לאגף החינוך בעירייה והחלה במסע שכנועים – סך הכל לא היה מדובר במשימה קלה, אלא בהשקעה כספית של מאות אלפי שקלים…שיכלו וודאי לתרום לדברים רבים ואחרים בבית הספר.

אבי קרן צבי וליאורה ברמי, המורה למדעים, גויסו בשמחה למשימה, "ללא תמיכתו של ראש העיר, מר צבי בר, הפרויקט לא היה יוצא לפועל, לבד לא הייתי יכולה לעשות זאת", אומרת אירנה, ולאבי קרן צבי קשה למחוק את החיוך מהפרצוף. בסופו של דבר כל הצדדים הבינו את החשיבות הרבה שבהקמת הפינה, והפרויקט יצא לדרך.

 

חיים בפינה:
במהלך השנה האחרונה נבנתה פינת החי החדשה המאובזרת במיטב הציוד – החל מהצמחייה שהותאמה במיוחד לכל חיה, סוגי האבנים והמסלע שהובא במיוחד מהערבה, מערכות המים בעלי הסינון הטבעי, מנורות UV, מנורות שמש ואור הירח המלאכותי לחיות הלילה, וכלה במטבח שלא מבייש שום בית משפחתי והאדניות והעציצים שהובאו מ…ג'לג'וליה.
בפינת החי גרים יחדיו יונקים, זוחלים, בעלי כנף, דגה, דו חיים חרקים ועוד כשלכל אחד שטח מחייה נרחב משלו.
בין הזוחלים פגשנו את השממית המנומרת, זוחל שהפך לחיית מחמד פופולארית לאחרונה, לטאות סודניות (הידועות בכינוין צלחות סודניות), איגואנות, פיתון בורמזי ובואה.
בין היונקים מתגוררים צ'ינצ'ילות, ארנבונים, שרקנים וסנאי מעופף. בין בעלי הכנף, קוקטיילים, תוכונים וציפורי אהבה.
בין בעלי החיים הימיים, דגי זהב, צבי מים מסוג אוזן אדומה ובין הדו חיים ישנם בול פרוג וקרפדות – וזוהי רק ההתחלה.

כל מתחם אובזר במיטב הציוד הנדרש והמראה הכללי מרשים וטבעי כמה שיותר – כל צינורות המים, וחוטי החשמל כוסו במסלע או חול, אפילו בקבוקי המים מוסווים בכלים דמויי אבן, הכל מהטבע. בפינה של הקרפדות, למשל, ישנה מכונת אדים הממחישה תסיסה של אדמת כבול ומחקה את פעילות הביצה. וכפי ששרשרת המזון בטבע דורשת, גם כאן מגדלים חרקים, עכברונים ומני מאכלים לדיירי הפינה. גם שארית הירקות הנותרת מארוחות הצהרים של ילדי בית הספר, משמשת את פינת החי, והירקות נשתלים באדמה, בתחנת ההאכלה של תולעי השלשול, שדואגים לדישון האדמה.

לא רק חיות "רגילות", מתגוררות בפינה; עם הזמן הצטרף הארנבון השחור שאתם רואים בתמונה. ארנבון זה פותח בפינת החי על מנת להתאים לצורכיהם של קשישים בבתי אבות וילדים עם בעיות מוטוריות. מדובר בארנבון גדול מספיק לטיפול, אך יחד עם זאת בעל משקל קל, שגם קשיש בן 80 יכול להרימו. מרבית הדיירים הם כאלו שנזנחו על ידי אנשים פרטיים או נפלטו מפינות חי ועמותות ברחבי הארץ, ישנם כאלה שהגיעו ממעבדות ניסויים ואחרים עם מומים שבעליהם זנחו אותם לאנחות.

 

לומדים את הטבע:
במסגרת הלימודית בבית הספר ממשיכים התלמידים ללמוד על החי, הצומח ואיכות הסביבה בכל המקצועות הנלמדים, הם לומדים על מינים פולשים, התרבות של חרקים, גנטיקה ועוד, בפינת החי הם רואים את החיים האמיתיים – איך באמת חיות החיות.

אין ספק שלכל אלה אשר מחוברים לבעלי חיים באופן זה או אחר, מדובר במערך לימוד מגרה יותר מן הרגיל. גם לאלה שפחות מתחברים לבעלי החיים, יש מה לתרום בפינה.

לאלו המתעניינים בצמחייה, מגוון צמחים מכל הסוגים, כולל צמחים טורפים, אפילו את הפורמייקה במטבח וצבע הקרמיקה והשיש בחרו תלמידי ב"ס, אלה המתעניינים דווקא בעיצוב פנים.
אם עד עכשיו הייתה פינת החי בביה"ס משמשת למספר מצומצם של תלמידים, שהתעסקו בעיקר בתחזוקה וניקיון, מדובר כעת בקשר ישיר, של רבים מן התלמידים, עם החיות. אין תלמיד או הורה שנכנס לבית הספר וחולף על פינת החי. בקרוב, כאשר תושלם הפינה מתוכננים גם ביקורים של גני ילדים ובתי אבות.

קרן צבי אומר כי בעבר ניתן היה לקחת את הילדים לסיורים מחוץ לכותלי ביה"ס ולהסביר להם על בתי גידול שונים במרחבים הפתוחים ובשדות שסביב.
כעת, גם בגלל המצב הביטחוני, המחייב ליווי לכל יציאה, ובעיקר בגלל שאין לאן ללכת, כי כל השטחים הפתוחים מסביב כוסו באספלט ובניינים, פינת החי מהווה תחליף מצוין.

"יש עוד הרבה בדרך", אומרת אירנה, וכמו שלמדנו לדעת שאומרים בקורצ'אק שיהיה עוד, הם עומדים בהבטחתם. השלב הבא בפינה היא שימת כרטיסי עבודה על כל אחת מן החיות, או הצמחים, מדפי ספרים יתלו על הקירות, ועד סוף השנה, מבטיחה אירנה כי גם מחשב, טלוויזיה ומצלמת וידאו יוצבו בה.
הילדים יוכלו לגלוש באינטרנט וללמוד על סביבתם, לצלם את הסובב אותם ולערוך זאת בעצמם. "פינת החי למעלה, לא רק פינתה מרחבי למידה נוספים, היא גם הפכה כאן, בפינה החדשה, למרחב למידה בפני עצמה", אומרת אירנה.
ישנם מספר תלמידים שגויסו בשמחה מרובה לעזרה בפינת החי, כאלה הם ???? ו????. תלמידי כיתה??? שבעלי החיים בנשמתם.
הם עוזרים לאבי גם בשעות החופשיות, ורואים בפינת החי כחלק משגרת יומם.

 

כך גם תלמידים נוספים.
אבי ואירנה מספרים כי גם לאחר שעות הלימודים, וגם בחופשים, מגיעים התלמידים לפינה ומפגינים אחריות יוצאת מן הכלל. "הם יודעים שהפינה באחריותם, לא נקבע אתם כלום והם פשוט באים", אומרים השניים.
לאחר ביקור קצר במקום, התגובות שמסביב וההתלהבות של המורים, ההורים, המבקרים והתלמידים כאחד, ניתן לומר ללא ספק שמדובר ברעיון מוצלח, יעיל ומקורי, שהרי לא בכל יום אנו נתקלים בבית ספר שמשקיע את מיטב משאביו בתלמידיו וסביבתם, במקום בחדר מורים או מזכירות מחודשים.