כלבים וסופות ברקים ורעמים

הפחד מפני סופות רעמים וברקים מאוד נפוץ בכלבים, ונוטה להחריף, ככל שהם מתבגרים. הסיבה היא באופן חלקית גנטית. בעוד שהיבטים מסוימים של הבעיה נשארים עלומים, יש ביכולתנו לעשות רבות, בכדי להקל על כלבים הסובלים מפוביה של סופות ברקים ורעמים, ועל משפחותיהם. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא למנוע מכלבכם מלפתח פוביה זו מלכתחילה.
מניעה ואמצעי זהירות
מדוע מפחדים כלבים מסופות ברקים ורעמים?
כלבים רבים מדי מושארים מחוץ לבית בזמן סופה, לפעמים ללא מחסה כלל. זהו מצב מפחיד עבור כל אחד מסיבה טובה. שימרו על כלביכם בתוך הבית בזמן סופה. אם אתם רוצים לקחת את כלבכם החוצה בזמן סופה, עשו זאת באופן בטוח. כלבים מסוימים מגיבים טוב יותר, באם הם מוגנים ע"י מעיל או מגפיים. הפכו את הטיול בחוץ לחוויה נעימה ולא לניסיון מלחיץ. מתן פרס על עשיית צרכים בגשם בחוץ הינו רעיון טוב. הפכו סופות לחוויות חיוביות ולזמן מיוחד. משחקים, ממתקים ופעילות מיוחדת – זה הזמן לעשות את כל אלה. אל תהיו מתוחים בזמן סופות. היו עליזים בחברת כלבכם ולא חסרי סבלנות. כלבכם יחוש את תחושותיכם ושפת גופכם, ולכן רצוי להקפיד על הנ"ל, על מנת לנטוע בו ביטחון:
כלבכם מקבל "חיזוק חיובי" לפחד, באם אתם מלטפים אותו ומחזיקים אותו כאשר הוא מפחד. חיזוק התנהגות זו מגביר את הסיכוי לכך שהיא תופיע לעיתים קרובות יותר, וכאשר אפילו אין לה חיזוק חיובי. תנו לכלבכם חיזוקים כשהוא מתנהג באופן בטוח, שקט או שמח. עבדו עם כלבכם לפתח דרכים להתנהג כך, כך שבזמן סופות, ניתן יהיה לתת לו חיזוק חיובי. זהו חינוך חיובי בעל השפעה חזקה מאוד, אשר יעזור לכלבכם ולכם בכל המצבים בחיים.
שימו לב לכך, שפחד " מדבק" מכלב אחד לשני, ולכן חשוב לטפל גם בכלב המפחד וגם בכלב חדש. כך תשופר הרגשתם לגבי סופות רעמים וברקים, ולא יתחזק הפחד יותר ויותר.
סיבות וזרזים
כלבים מגיבים למגוון מצבים שמקושרים לסופות, ומומלץ לדעת לזהות מהם עבור כלבכם. לא תמיד תוכלו לדעת את כולם, אולם הבנה כללית תעזור לכם להבין את היקף הפחד.
קולות חזקים מפחידים עבור כלבים מסויימים, והכלב יכול לשמוע למרחק גדול בהרבה מהאדם. כלבים מהווים סמן קולי מוקדם לסערה מתקרבת, ורוב הכלבים בעלי הפוביה, בסופו של דבר, מתחילים להגיב זמן רב לפני שקולות הסופה הופכים חזקים.
חשמל באוויר עלול להיות גורם חשוב בפוביה של כלבים. האם קיים משהו תחושתי לא נעים בעבורם? האם אולי הוא מפחיד יותר עבור כלבים שאומנו בעזרת קולר חשמלי, או מפחדים מזרם חשמלי סטטי ביומיום?
קיימות שאלות פתוחות רבות נוספות לגבי האפקט של חשמל על כלבים, שאין לנו תשובות לגביהן.
השינוי בריח האויר, כאשר מתקרבת סופה, וכמובן שאפו הרגיש של הכלב, מזהה שינוי זה מוקדם מאוד. גם לחץ האויר משתנה, ואוזני הכלבים רגישות יותר לשינוי בלחץ האויר מאשר של רוב בני האדם. במקרים מסוימים, לחץ זה אפילו מכאיב להם.
המשפחה עלולה לשנות הרגלים, כאשר סופה מתקרבת. באם המשפחה מפחדת, הופכת להיות זעפנית כלפי הכלב, או מתייחסת אליו בצורה לא נעימה בזמן זה (מוציאה אותו החוצה, לדוגמא), הדבר עלול להזין את פחדי הכלב.
כל דבר, אשר מקושר עם החויות של הכלב בזמן סופה, עלול להפוך לזרז נוסף לפחד. ולכן, בכל פעם שאחד מהזרזים הללו קורה, קיימת הזדמנות עבורכם לעזור לכלבכם להתגבר על פחדיו.
במקרים הקשים ביותר
וטרינרים- מומחי התנהגות של בעלי חיים, ומשפחות כלבים, מתעסקים רבות עם פחדים מסופות רעמים וברקים, משום שהבעיה כה נפוצה. טיפולים שונים עוזרים, בדרכים שונות, לכלבים השונים. מעבר לטקטיקות שהוזכרו קודם לכן, מובאים לפניכם מספר דברים שניתן לנסות:
1) מקלט שקט ואפל. כלבכם עשוי למצוא בעצמו את המקום המועדף עליו, דבר המשאיר עליכם רק את הוידוא שמקום זה זמין לכלב בכל זמן. מקומות נבחרים ע"י כלבים כוללים מרתפים, חדרי אמבטיות (לפעמים האמבט עצמו), ארונות ותיבות או ארגזים שמצויים במקומות מבודדים בתוך הבית.
2) אם כלבכם מתחיל להיות תזזית, ועלול כתוצאה מכך לסבול מפציעה או לגרום נזקים בזמן סופה, ייתכן ותצטרכו לפתח אמצעים לתחום אותו באזור קטן. לעתים, אפילו תיבות או חדרי שרותים מהוים פתרון הולם.
3) מפזר ריחות מסוג D.A.P (Dog Appeasing Pheromone Electric diffuser) עשוי לעזור בהרגעת כלבים חרדים, ואין לו תופעות לואי שליליות – יש לקחת בחשבון אפשרות להתקנתו באזור בו נמצא הכלב. (ניתן להזמין מוצר זה דרך האינטרנט).
4) אתם, יחד עם הוטרינר שלכם, עשויים להחליט לתת תרופות נוגדות חרדה למשך כל תקופת סופות הרעמים והברקים, או לאורך כל השנה (תרופות אלה לא עובדות, בדרך כלל, עד שהכלב מקבל אותן במשך שבועות), או תרופות הרגעה למשך הסופה בלבד. משום טבען הבלתי צפוי של סופות, יש לזכור, כי ייתכן ולא תצליחו לתת תרופות הרגעה בזמן שהכלב זקוק להן).
5) מסיבות מסויימות, כלבים מסוימים מוצאים נחמה מתחת ל"שמיכת הגנה" בזמן סופות. בשל הסכנה של חימום יתר מתחת לשמיכות אלה, אל תעודדו שיטה זו. יחד עם זאת, ניתן לנסות שיטה זו תחת השגחה, ובאם השמיכה אינה מחממת לאורך זמן יתר על המידה, ואכן מספקת הרגעה לכלב. ניתן להשתמש בשיטה זו רק כאשר הכלב אינו לבדו. אל תשאירו את הכלב לבד ללא כיסוי אם לכלב נטיה ללעוס ולבלוע חתיכות ממנו.
6) וטרינר שמתמחה בהתנהגות בעלי חיים יכול לעזור לכם לבנות תכנית לשינוי התנהגות, על מנת להגיע לפתרון הבעיה. תכניות כאלה כוללות, לדוגמא, הקלטות של סופות רעמים והאפקטים שלה, ואימון הכלב להרגעות בזמנים אלה. למידה על תקשורת עם כלבכם ושינוי התנהגות הכלב בדרכים חיוביות הינה בעלת חשיבות רבה לאיכות חייו וחייכם.
אל תקלו ראש בנושא פחדים מסופות רעמים וברקים, אפילו אם הבעיה נראית קלה אצל כלבכם. טיפול לוקה בחרדה גורם לה להחמיר, וכלבים אף מסוגלים לקפוץ דרך חלונות זכוכית בזמן סופות. כלבים מסויימים מקיאים בזמן סופת רעמים אחרים בורחים מחצרות מגודרות ונעלמים. רצוי לטפל בצורה אינטיליגנטית מיד עם הופעת הסימנים הראשונים. נהגו בזמן סופת רעמים וברקים כבשאר הימים, ללא פחד, לעתים אף ייחסו לה חשיבות כארוע מיוחד חיובי. פעולות אלה, אם נעשות לפני שהכלב מראה סימני פוביה, עשויות למנוע לחלוטין את הפוביה, ואת השלכותיה החמורות.