חרדון מזוקן

מידע כללי
החרדון המזוקן הינו לטאה בגודל בינוני שמוצאה במרכז אוסטרליה. כיום הוא נפוץ יותר ויותר כחיית מחמד והיא בהחלט לטאה שמומלצת למגדל המתחיל. עם הטיפול הנכון החרדון המזוקן יכול לחיות כ- 10 שנים, כאשר חרדון בוגר יגיע לאורך של כ- 55 ס"מ (חצי מאורכו הוא הזנב). הצבעים הבסיסיים של החרדון הם גוונים שונים של חום, אפור וכתום בהיר. החרדון פעיל בשעות היום ומיד כשמחשיך הוא נרדם. בחרדונים צעירים בלתי אפשרי להבחין בין זכר לנקבה. כאשר הם מגיעים לבגרות מינית בגיל שנה וחצי לערך הנקבה מטילה בין 10-25 ביצים בתוך קן שנחפר בחול וכעבור שלושה חודשים הביצים בוקעות.

 

מגורים
את החרדון רצוי לשכן בטרריום באורך מטר, במידה ומגדלים רק חרדון אחד ניתן להשתמש בטרריום בגודל של 70 ס"מ. עלייך לקחת בחשבון שבשנתו הראשונה מגיע החרדון כמעט לגודלו הסופי ולכן יש לדאוג שבית הגידול יהייה מרווח מספיק.

ריהוט
מכיוון שהחרדון אוהב לטפס על ענפים ועצים יש לספק לו אובייקטים לטיפוס כגון אבן כורכר, גזע עץ או דמוי סלע. אובייקט הטיפוס בעצם מכפיל את מרחב המחיה של החרדון כאשר אני מנצלים גם את אלמנט הגובה. בטבע נוהג החרדון להסתתר בין הסלעים, כתחליף יש ליצור    לו מחסה כלשהו מפיסת חרס או סלע עם מגנט שנמכר למטרה זו.

חרדון מזוקן צעיר ישן על עלה

מצע
מומלץ להשתמש בחול סידן (נמכר בחנויות שמוכרות זוחלים). מקור הסידן מצוין עבור החרדון. אפשרי אך פחות מומלץ להשתמש בנייר סופג בתור מצע.

חימום
החרדון כמו רוב הלטאות זקוק לחימום. לחרדון צעיר מומלצת טמפרטורה של 34-40 מעלות ולחרדון בודר מספיקה טמפרטורה של 31-37 מעלות (בלילה ניתן להוריד את הטמפ' ל- 16-21 מעלות). יש להשתמש במנורת חימום (אפשר להשתמש בפלטת חימום אך פחות מומלץ) יש לבחור במנורה כהה יחסית ואת המנורה יש למקמם בגובה של כ- 25-35 ס"מ מתחתית הטרריום. חשוב לפקח על הטמפרטורה ומומלץ לעשות זאת בעזרת שני מדי חום שימוקמו בשתי הדפנות הנגדיות של הטרריום (אחד ימדוד את הטמפ' בצידו החם והשני בצידו הקר) . חשוב לשמור שצד אחד של הטרריום יהייה קריר יותר (בטמפ' של החדר) אליו יוכל החרדון להימלט במידת הצורך.

תאורה
אור שמש הוא מצרך חיוני עבור החרדון לשם גדילה אופטימלית, האור עוזר לחרדון בספיגת ויטמין D3 החיוני לבניית העצמות. לחרדון מנהג הנקרא "התחרדנות" בו הוא בעצם חושף את עצמו לשמש לשם כך הוא ישתמש בסלע או בגזע העץ כמיטת שיזוף.

את אור השמש נדמה באמצעות מנורת U.V אותה מומלץ להדליק כ- 9-12 שעות ביממה בהתאם לעונות השנה. (על השעון הביולוגי של החרדון להיות" מסונכרן " עם הסביבה החיצונית, לכן בקיץ כאשר יש יותר שעות של אור יש להדליק את המנורה לזמן ממושך יותר ובחורף פחות) חשוב להחליף את מנורת ה- U.V אחת ל- חצי שנה- שנה מכיוון שהיא מתבלה ומאבדת את עוצמת הקרינה שלה הרבה לפני שאנו יכולים להבחין שהאור שלה נחלש.

תזונה – תפריט מומלץ
יש לספק לחרדון מים טריים כל הזמן, בקערה שטוחה שקוטרה יהייה מספיק בשביל החרדון להיכנס לתוכה ולשתות. התזונה של החרדון מתבססת בעיקר על צרצרים אך יש לספק לו עוד סוגי מזון כגון תולעי קמח, מקקים אפריקאים, ולד של עכבר מידי פעם, וסלט על בסיס קבוע.

את הצרצרים יש לאבק באבקת קלציום (שים אותם בשקית ניילון פזר מעט אבקה נער והגש)

על הסלט להיות חתוך דק בגודל נגיסה. ירקות ופירות מומלצים: גזר, עלי חרדל, תפוחים, בננות, פרחי ברוקולי, פטרוזיליה, עלי היביסקוס ועלי אמנון ותמר.

עד גיל חודש יש להאכיל 2-3 ביום צרצרים (יש לאבק את הצרצרים פעם ביום)

חודש עד ארבעה חודשים – להאכיל פעמיים ביום (את הצרצרים לאבק פעם ביום) להוסיף תולעת קמח ומידי פעם סלט

ארבעה חודשים עד לבגרות – להאכיל 1-2 ביום (את הצרצרים לאבק פעם בשלושה ארוחות) תולעי קמח,ולד של עכבר מידי פעם וסלט פעם ביומיים

בוגרים – להאכיל פעם ביום (את הצרצרים לאבק פעם בשבוע) מידי פעם ולד של עכבר וסלט פעם ביומיים

התנהגות
מה שהופך את החרדון המזוקן ללטאת מחמד כה פופולארית היא העובדה שהוא נהנה מחברת בני אדם ובעזרת מעט אימון ניתן להרגילו לשבת בנוחות על כף היד או על הכתף. החרדון נהנה מליטופים עדינים על הגב או מתחת לסנטר (עם חרדונים צעירים יש להיזהר מכיוון שעורם משתפשף ונפצע בקלות). אם הלטאה באה במגע עם ילדים יש לעשות זאת בהשגחה כדי שלא יפצעו אותה.

החרדון המזוקן נחשב ללטאה רגועה אך אם מתגרים בו יותר מידי הוא עלול לפתוח את פיו כאזהרה ואף לנשוך. כאשר החרדון חש מאוים הוא משטח את גופו לקרקע ופוער את פיו. הצבע הבהיר שתוחם את הפה, הבליטות המחודדות בגבול הלסת התחתונה והזקן הנפוח והשחרחר משווים לו מראה מאיים, מכאן מקור שמו של החרדון המזוקן. יכולתם לשנות את גווני הצבע שלהם מבהיר לכהה עוזרת להם לווסת את טמפרטורת הגוף. שינוי בגוון מתרחש גם בעת חיזור. כאשר החרדון חולה או פצוע צבע עורו משתנה לשחור ורגליו הופכות לצהבהבות.

אחזקה
מקם את הטרריום באזור שקט יחסית בבית. השתדל להאכיל את החרדון בשעות קבועות, הקפד על מספר שעות התאורה ביום, השגח על הטמפרטורה והקפד על אזור קריר בטרריום. אבק את הצרצרים באופן קבוע דג שהמים והסלט שמוגשים לחרדון הינם טריים. הקפד שהחרקים לא יהיו גדולים מידי יחסית לגודל פיו של החרדון. הקפד להאכיל את החרקים בירקות טריים באופן קבוע. בחרדונים צעירים (עד גיל חודשיים) יש להשתדל לגעת כמה שפחות מכיוון שהם עדינים מאוד.