פיתון מתכדר – Ball / Royal Python

מידע כללי
אורכו הממוצע של הפיתון המתכדר מגיע לאורך של 120- 130 ס"מ, הפיתון הארוך ביותר שנמדד עד כה הגיע לאורך של 160 ס"מ.

שמו של פיתון זה ניתן לו בשל העובדה שגופו מתכדר ברגע שהוא חש בסכנה, (כמו כדור) כאשר ראשו נמצא במרכז. מקורו הטבעי של הנחש המתכדר ממרכז וממערב אפריקה. הפיתון המתכדר חי בעיקר על האדמה, אולם לעיתים הוא אף מטפס על עצים. פיתון זה נחשב כפעיל בשעות הערב ובשעות הבוקר המוקדמות. בשעות הערב נמדדת פעילותו בטבע ביציאתו לשחר לטרף, בעיקר אחר מכרסמים קטנים. זהו נחש הניזון גם כן מדו-חיים ומציפורים.

אורך חיים
אורך חייו של פיתון מתכדר בשבי נע בממוצע בין 35 – 40 שנה, כאשר הנחש הזקן ביותר עד כה מסוג זה מת בגיל 48 שנה.

מגורים
את הפיתון המתכדר יש לשכן בטרריום שאורכו לא פחות מ- 80 ס"מ, אולם הגודל האידיאלי הוא מטר. במידה ובחרת בגודל האידיאלי, לא יתעורר הצורך להחליף לנחש את מקום מגוריו עם גדילתו.

מצע
מומלץ להשתמש בחול זוחלים, או בשבבי עץ המיועדים לזוחלים. אני פחות ממליץ על נסורת מכיוון שזו מייצרת המון אבק, מה גם שהנחש עלול לבלוע שבבים יחד עם הטרף, דבר אשר עלול להזיק לבריאותו.

איבזור הטרריום
את הטרריום יש לאבזר במספר גזעים של עצים, אשר קיומם יאפשרו לנחש לטפס ולהתגרד בתקופה שבה הוא משיל את עורו.
גזעי העץ האידיאליים ביותר עבור נחש מתכדר, הם הגזעים הנמכרים עבור אקווריומים בכל חנות לממכר ציוד לחיות מחמד מכיוון שהם עברו תהליך של עיקור (חיטוי) ולכן אינם נושאים טפילים.
מקום מסתור, יש לאבזר את הטרריום במקום מסתור לנחש על מנת שהוא יוכל להסתתר לפני נשל, או אחרי אוכל (בטבע נחשים אחרי אוכל תופסים מקום מסתור עד שהם מסיימים לעכל את מה שאכלו), או כי סתם בא לו.
קיימים בחנויות לממכר ציוד לחיות מחמד, מחסות דמויי סלע המותאמים לפיתונים מתכדרים שהינם גם דקורטיביים.

מים בטרריום

הימצאותו של כלי למים בטרריום חשוב מאוד עבור הנחש ומשמש את הפיתון המתכדר מלבד לצורכי שתייה גם לרחצת גופו בייחוד לפני שהוא משיל את עורו. המים עוזרים לנחש להפריד את העור הישן (אותו הוא משיל), וגם לפעמים לעשיית צרכיו.
מסיבה זו כלי המים בטרריום חייב להיות מספיק מרווח עבורו על מנת לאפשר לנחש להיכנס פנימה.
דבר לא פחות חשוב הוא, שכלי המים יהיה יציב על מנת למנוע מהנחש להפוך אותו ולהציף את הטרריום וכמובן שהכלי יהיה רחיץ וקל לחיטוי.
אני ממליץ על אחד מהסוגים הבאים העונים על הדרישות, כגון: נירוסטה – זכוכית – חרס.

חימום
הטמפרטורה האידיאלית לגידולו של הפיתון המתכדר בצורה המתאימה לו היא בין 26 – 32 מעלות בשעות היום, ובין 22 – 25 מעלות בשעות הלילה. בטרריום חייב להיות אזור חם ואזור אחר קריר יותר, חשוב מאוד:

באזור החם על הטמפרטורה להיות בין 30 – 32 מעלות
באזור הקר על הטמפרטורה להיות בין 26 – 29 מעלות

האופציה האופטימאלית ליצור את הטמפרטורות הדרושות בטרריום באזורים השונים באמצעות חלוקת הכבל בטרריום בצד אחד באופן צפוף יותר, ובחציו השני באופן צפוף פחות.

קיימות אפשרויות נוספות של מנורות חימום אולם, חובה להשתמש במנורות המיועדות במיוחד לזוחלים. מנורות אשר אינן מגיעות באור לבן, אחרת לא תוכלו ליצור עבור הנחש אשליה של יום ולילה בטרריום.

יש לשים דגש על זהירות מפני כוויות בגופו של הנחש מהמנורה, שכן מספר תאי עצב הקיימים בעורו של הנחש נמוך, והוא יכול בקלות לכוות מן המנורה ולא להרגיש בכאב כלל. במקרה של כוויה / כוויות בעורו הנחש, יש להביאו לטיפול אצל מומחה המטפל בנחשים.

ישנה עוד אופציה נוספת של אבן חימום אך היא בעייתית יותר עקב אפשרות שהנחש יכווה לכן אין אפשרות לחמם את הטרריום או לוסת את הטמפרטורה.

תאורה

לנחשים מנגנון הנקרא הצירקדיאני (שעון פנימי המסונכרן עם זמני יום ולילה) על כן חשוב לשמור על איזון בין זמני היום לבין זמני הלילה אצל נחשים הגדלים בשבי. במידה ומאירים את הטרריום בו גדל הנחש המתכדר רצוי להשתמש במנורת U.V מיוחדת המיועדת לזוחלים – זוהי מנורה המשמשת עבורו כתחליף לאור השמש. את שעות המנורה רצוי להדליק בהתאם לשעות האור והחושך שלנו.

לחות

הפיתון המתכדר חי בטבע באזורים יבשים יחסית, על כן כמות הלחות בטרריום חייבת להיות נמוכה מלבד בתקופת הנשל שבה הוא נכנס למים.
זוהי גם הסיבה שאת כלי המים חשוב ורצוי למקם באזור הקריר יותר של הטרריום – על מנת לא ליצור לחות מרובה.
שימו לב! במידה ונוצרת בכל זאת סביבה לחה בטרריום, הנחש עלול להתחיל לסבול מפטריות ומזיהומים שונים בעור. במצב כזה יש להביא לבדיקה אצל מומחה המטפל בנחשים.

מזון

את תפריט האכילה של הנחש המתכדר ניתן להרכיב מבעלי החיים הבאים: עכברים – חולדות – אוגרים – גרבילים, כמובן יש להתייחס לגודלו של הנחש בהתאם לגודל הטרף הניתן לו.

לתשומת ליבכם
נחשים צעירים אוכלים פעם בשבוע
נחשים בוגרים אוכלים אחת ל 11-14 יום

לא פחות חשוב, לפני האכלת הנחש יש לתת למכרסם ירק. הירקות נשארות בקיבה של הטרף, ובשעה שאתם נותנים אותו לנחש הוא מעכל את הטרף שלו עם הירק הדרוש לו – אותו הוא לא יאכל בנפרד.

במידה ונותנים לנחש לאכול טרף חי, ולא וולדות, יש לשים לב שהמכרסם לא יפגע בנחש. במידה והנחש לא אכל תוך מספר דקות את המכרסם, יש להוציא אותו ולנסות יום אחרי.

בעיות רפואיות

להלן מספר בעיות בריאותיות אשר מחייבות את תשומת ליבכם, במידה ובעיות אלו או אחרות מתעוררות יש לפנות למומחה המטפל בחיות אקזוטיות.

עור: שלפוחיות בעור, כתמים המופיעים על עורו של הנחש, חתכים או פצעים, נשל שלא ירד לגמרי. חשוב שתדעו, תהליך השלת נשל הנחש לא אורך יותר ממספר שעות.

טפילים: כגון: קרציות, כרדיות וכדומה. יש לזכור שצבע עורו של נחש העומד להשיל את עורו נעשה דהוי.

עיניים: נפיחות בעיניים, נשל שלא ירד כראוי באזור העיניים.

צואה: נחש נותן צואה כל 5-15 יום, בדרך כלל לאחר שאכל. במידה ועברו 15 יום ואתם מגלים כי הנחש לא נתן צואה, הוא נמצא בבעיה אשר מחייבת אתכם להביאו למומחה המטפל בנחשים.

שלשול: צואה נורמאלית של נחש צריכה להיות בצבע חום / שחור וצריכה להיות קשה. הצבע הלבן הוא שתן. במידה והצואה איננה נראית כזו יש לטפל בבעיה זו במהרה.

הקאה: הנחש אינו מקיא בדרך כלל. במידה ומתעוררת בעיה של הקאות אצל הנחש שלכם, אתם צריכים בראש ובראשונה לבדוק את הטמפרטורה בטרריום. כאשר קיימת ירידת טמפרטורות אשר אינה מתאימה לנחש הוא פולט את הטרף, וזאת עקב אי יכולתו לעקל את מזונו. במידה וגיליתם כי הנחש מקיא והטמפרטורה בטרריום תקינה, יש להתייחס אל הפיתון כאל פיתון חולה, ולהעניק לו את הטיפול הרפואי הנכון.

אכילה: במידה והנחש לא הסכים לאכול במהלך תקופה של עד חודש, יש לפנות עם הבעיה למומחה.

התנהגות: הפיתון המתכדר נחשב לנחש שקט במיוחד. נדיר ביותר לפגוש פיתון מתכדר אשר נושך. (הערת המחבר: "מעולם לא ננשכתי על ידי נחש מסוג זה). למרות זאת, יש לגשת ולהרים את הנחש בזהירות. ביחס לנחשים רבים אחרים, הפיתון המתכדר יושב נוח על היד ואינו מנסה להתחמק.

רבייה

פיתון מתכדר מגיע לבגרות מינית בגיל 3-4 בממוצע.
נקבה מסוג זה מטילה בערך 4-10 ביצים, היא כורכת את גופה סביבן ובעצם דוגרת עליהם עד שמגיעה שעת הבקיעה – הנמשכת בערך 85-90 יום.
חשוב לדעת, בזמן זה הנקבה אינה אוכלת ואינה עוזבת את הביצים לרגע.

במידה ובחרתם לגדל חית מחמד זו אני מאחל המון בהצלחה, בחרת בחיית מחמד מיוחדת, רק חשוב שלאחר שרכשת את הנחש תגיע לבדיקה אצל מומחה המטפל בחיות אקזוטיות.

הרבה מהפיתונים המתכדרים נתפסים בטבע, ומגיעים עם בעיות בריאות קשות. על כן, במידה וברצונכם לרכוש ולגדל פיתון מתכדר, רצוי להגיע לחנות מוכרת ואמינה, ושיהיה בהצלחה.